Podstawowy zestaw do czyszczenia butów i pomysłowe gadżety. Co warto mieć?

akcesoria do czyszczenia butów

Jeżeli chcesz długo cieszyć się swoją nową parą sztybletów czy sneakersów, nie obędzie się bez dobrego zestawu do czyszczenia butów. Co musi się w nim znaleźć? Jaki wpływ na wybór kosmetyków i akcesoriów ma zawartość Twojej szafki na buty?

Zestaw do czyszczenia butów – jak wybierać akcesoria?

To, jakie narzędzia i środki do czyszczenia butów znajdą się w omawianym zestawie, zależy przede wszystkim od tego, jakie buty noszą domownicy. Poza tym jeżeli częściej stosujesz domowe sposoby pielęgnacji butów, a nie sięgasz po gotowe środki, zawartość skrzynki do pielęgnacji obuwia będzie skromniejsza.

Co powinno znaleźć się w dobrym zestawie do czyszczenia butów? Podstawą jest miękka szczotka do butów i delikatna szmatka, np. flanelowa. Obu przyborów możesz używać do czyszczenia cholewek butów z naturalnej skóry licowej i wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Miękka gąbka jest z kolei konieczna, kiedy chcesz nałożyć pastę do butów na skórzaną cholewkę.

Buty z zamszu i nubuku nie pozwalają na stosowanie uniwersalnych akcesoriów. Tak delikatna skóra z charakterystyczną fakturą wymaga czyszczenia specjalną gumką. Możesz wykorzystać też gumkę do mazania lub skórkę od chleba – obie równie dobrze radzą sobie z zabrudzeniami na zamszu i nubuku.

Plamy z obuwia tekstylnego zapiera się podobnie jak na ubraniach. Aby utrzymać trampki i espadryle w czystości, w zestawie do czyszczenia butów musisz mieć szczoteczkę do czyszczenia butów (a właściwie do ich zapierania), koniecznie z miękkim włosiem.

Nie zapominaj, że pielęgnacji wymaga nie tylko cholewka, lecz także podeszwa. Najłatwiej wyczyścić ją niewielką szczoteczką. W dobrych sklepach z obuwiem, poszukaj szczotki do czyszczenia podeszwy. Równie skuteczna jest np. szczoteczka do zębów.

Od czego zależy wybór impregnatu do butów i środków do czyszczenia?

Nieodłącznymi elementami dobrze wyposażonego zestawu do czyszczenia butów są preparaty do pielęgnacji i czyszczenia obuwia, takie jak pianka do czyszczenia butów czy uniwersalny impregnat do butów w aerozolu.

Zależy Ci na oszczędzaniu przestrzeni? W takim razie wybieraj preparaty, które możesz wykorzystywać do różnych par butów. Bezbarwna pasta do czyszczenia obuwia przyda się, jeżeli uwielbiasz chodzić w butach z naturalnej skóry licowej, których cholewki mają najróżniejsze barwy. Chcesz cieszyć się pięknym odcieniem swojej ukochanej pary jak najdłużej? Zdecyduj się lepiej na kosmetyk do butów dostępny w różnych wersjach kolorystycznych. Zatem jeżeli wciąż zastanawiasz się, jak czyścić białe buty, to znasz odpowiedź – jednym z ważniejszych akcesoriów jest kosmetyk do białego obuwia.

Dbaj też o impregnację butów, zwłaszcza z tworzywa sztucznego, naturalnego zamszu i nubuku. W ofercie CCC znajdziesz wiele impregnatów do butów. Jak impregnować buty? Wygodna forma aerozolu i uniwersalne zastosowanie znacznie przyspieszają i ułatwiają zabezpieczenie obuwia przed wilgocią. Zanim skorzystasz z impregnatu, pamiętaj, że cały but musi być wyczyszczony, a podeszwę należy ochronić przed sprayem. Rozpylony impregnat trudno wywietrzyć, dlatego najlepiej używaj go na balkonie.

Zestaw do czyszczenia butów CCC i inne gadżety

O ile wspomniane wcześniej akcesoria i kosmetyki to absolutne podstawy zestawu do czyszczenia butów, o tyle komplet warto uzupełnić o dodatkowe akcesoria i gadżety. Na pewno przydadzą Ci się w systematycznej pielęgnacji ulubionych par.

Komplet akcesoriów i kosmetyków dobrze zamknąć w efektownym pudełku. Elegancki zestaw do czyszczenia butów CCC pasuje do drewnianej skrzynki pucybuta z podkładką, która ułatwia czyszczenie obuwia. W środku zmieścisz wszystkie kosmetyki do butów i akcesoria.

Szybką pielęgnację obuwia umożliwią chusteczki do czyszczenia butów, zazwyczaj nawilżone kosmetykiem do pielęgnacji obuwia z określonego materiału. To praktyczny gadżet, który jednak nie powinien na stałe zastąpić tradycyjnej pielęgnacji podzielonej na kilka etapów.

Zastanawiasz się, jak prać buty? Skoro chcesz ułatwić sobie pielęgnację obuwia z tekstylną cholewką, musisz uzupełnić zestaw o woreczki do prania (po jednym na każdy but) i ręczniki lub koce, którymi wypełnisz pralkę.

Na koniec przemyśl zakup gadżetu odpowiedniego dla wyczyszczonych butów. Prawidła przydają się nie tylko wtedy, kiedy chcesz rozciągnąć buty. Świetnie sprawdzą się do przechowywania skórzanych butów wizytowych. Z kolei specjalne wypełnienie długich cholewek jest konieczne, kiedy po zimie chowasz wyczyszczone kozaki do szafy.

Wiesz już, jakie akcesoria i kosmetyki są niezbędne, a które możesz potraktować jako przydatne gadżety. Dla Twojego obuwia najważniejsza jest systematyczna pielęgnacja. Ciesz się nim jak najdłużej, kompletując odpowiedni zestaw do czyszczenia butów.